serwis@pozyczkipozabankowe.pl Pn-Pt 9-17

Wcześniejsza spłata pożyczki – jak to wygląda?

Zdarza się, że pożyczkę jesteśmy w stanie oddać wcześniej niż przypada termin. W takiej sytuacji często zastanawiamy się, czy warto to zrobić, a może jednak poczekać na właściwy termin spłaty. Takie pytania pojawiają się, ponieważ czasami płaci się karę za wcześniejszy zwrot i nie wiemy, czy nas też może dotyczyć.

Na to zwracaj uwagę, zanim spłacisz wcześniej pożyczkę

Na początek warto przeczytać umowę pożyczki i wtedy poznamy wszystkie interesujące nas szczegóły, jeśli jest kara za wcześniejszą spłatę w umowie musi to być zawarte. Jak już zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę, zwróćmy uwagę na dzień przelewu. Jeśli będziemy ją zwracać w weekend to będzie ona zaksięgowana w poniedziałek i to on będzie uznany za dzień zwrotu pożyczki. Warto też sprawdzić, w jakim banku ma konto pożyczkodawca, jeśli w tym co my, przelew może zostać zaksięgowany wcześniej.

Co możemy zyskać przy wcześniejszym zwrocie?

Wiele firm pożyczkowych idzie na rękę swoim klientom i wcześniejszy zwrot pożyczki łączy się z korzyściami dla nas. Często jeśli zwrócimy pożyczkę przed terminem, to odzyskamy odsetki za te dni, w które już nie będziemy mieć tych pieniędzy. Jednak w wielu firmach najlepiej zgłosić wcześniej fakt, ze chcemy wcześniej zwrócić pożyczkę, bo mają one różny schemat postępowania w takim przypadku. Obniżenie kosztów pożyczki odbywa się na różnej zasadzie, część firm obniża kwotę spłaty, a część zwraca nadpłatę.